Порядок приєднання до теплових мереж
Відносини, які виникають у процесі приєднання тепловикористальних та теплогенеруючих, у тому числі когенераційних установок, замовника до теплових мереж Оператора регулюються Порядком приєднання до теплових мереж (далі – Порядок), який затверджено постановою НКРЕКП від 04 жовтня 2023 року № 1823.
Приєднання до теплових мереж (приєднання) – сукупність організаційних і технічних заходів, у тому числі робіт, спрямованих на створення технічної можливості для здійснення транспортування (постачання) теплової енергії (у тому числі гарячої води), у зв’язку з підключенням об’єкта будівництва чи існуючого об’єкта замовника до теплових мереж.
Якщо замовник має намір провадити діяльність з виробництва теплової енергії, Оператор зовнішніх інженерних мереж (далі – Оператор) зобов’язаний його приєднати після виконання технічних умов на приєднання та виконання договору на приєднання до теплової мережі. При цьому приєднання до теплових мереж здійснюється виключно після підтвердження, у встановленому законодавством порядку, готовності теплогенеруючих, у тому числі когенераційних установок, до експлуатації.
Приєднання об’єктів замовника до теплових мереж Оператора, здійснюється на підставі типового договору на приєднання.
Договір на приєднання укладається у разі:
- приєднання до теплових мереж об’єкта, який не був підключений до теплових мереж Оператора;
- збільшення теплового навантаження або теплової потужності об’єкта;
- зміни вимог до надійності транспортування та якості теплової енергії;
- зміни вимог нормативно-правових актів у сферах теплопостачання та містобудівної діяльності.
Технічні умови на приєднання до теплових мереж є невід’ємною частиною договору на приєднання.
Необхідність в оновленні виданих раніше (видачі нових) технічних умов на приєднання об’єкта замовника відсутня у разі:
- зміни власника теплогенеруючої/когенераційної установки за умови, що це не призведе до зміни технічних параметрів та надійності транспортування теплової енергії від теплогенеруючої/когенераційної установки в теплову мережу в точці приєднання теплогенеруючої/когенераційної установки;
- реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного об'єкта за умови, що це не призведе до необхідності збільшення потужності в точці приєднання, а також інших параметрів роботи теплової мережі. У такому разі власники таких об’єктів, або їх законні представники мають право письмово звернутися до Оператора для отримання технічних даних, які необхідно врахувати під час проведення реконструкції чи технічного переоснащення цих об’єктів, а Оператор зобов’язаний надавати такі дані на безкоштовній основі.
Оператор не має права нав’язувати замовнику умови договору на приєднання, які не стосуються предмета договору на приєднання, економічно або технологічно не обґрунтовані або прямо не передбачені чинним законодавством.
Договір на приєднання та технічні умови на приєднання набирають чинності з дати отримання їх Оператором підписаними замовником, та погодженими з суміжними суб’єктами відносин у сфері теплопостачання (у разі коли така вимога зазначена в технічних умовах), та за умови оплати вартості послуги з надання замовнику технічних умов на приєднання, якщо вона передбачена чинним законодавством.
Оператор зобов’язаний оприлюднювати на своєму вебсайті інформацію про умови на приєднання до теплових мереж, що на законних підставах перебувають у власності або користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора.
Для приєднання об’єкта замовник надає Оператору в електронній формі з накладанням електронного підпису або у паперовій формі заяву на приєднання та виключний перелік таких документів:
1) заповнений опитувальний лист за формою, наведеною у додатку 4 або додатку 5 до цього Порядку, у якому зазначаються технічні параметри об'єкта замовника, що має приєднатися.
2) копії документів, якими визначено право власності чи користування замовника на об’єкт (приміщення), та/або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (з графічним планом земельної ділянки). Якщо в документах на земельну ділянку відсутній графічний план земельної ділянки (відсутній кадастровий план), замовник має надати ситуаційний план (схему) щодо місцезнаходження земельної ділянки замовника із визначенням її меж;
3) копії документів замовника:
- які посвідчують фізичну особу або її представника (для фізичних осіб);
- які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи-підприємця та їх представників (для юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців);
- про взяття на облік або реєстрацію у Державній податковій службі України відповідно до вимог Податкового кодексу України;
4) копію належним чином оформленої довіреності на представника замовника, уповноваженого представляти інтереси замовника під час процедури приєднання (за потреби).
Замовник має право на свій розсуд визначити виконавця розроблення проєкту мереж Оператора (за необхідності) та виконавця будівельних робіт з прокладання теплових мереж до його земельної ділянки (об’єкта): Оператора або іншого суб’єкта господарювання. При цьому точка приєднання (запроєктована або існуюча межа розділу мереж Оператора та замовника) визначається в залежності від обраного виконавця робіт.
Фактом виконання послуги з приєднання є оформлений між Оператором та замовником акт виконання послуги з приєднання, оформлення якого ініціюється Оператором. Замовник не має права без обґрунтованих причин не підписувати акт виконання послуги з приєднання.
Спірні питання між замовником та Оператором, пов’язані з приєднанням об’єкта замовника до теплових мереж, мають вирішуватися шляхом переговорів та з урахуванням вимог нормативних документів, зокрема цього Порядку, роз’яснень Регулятора, а в разі недосягнення згоди - в судовому порядку.
На період воєнного стану замовник має право на тимчасове приєднання теплогенеруючих, у тому числі когенераційних установок, до теплових мереж Оператора з метою оперативного відновлення роботи систем теплопостачання та забезпечення сталого проходження опалювального періоду (глава 7 Порядку), яке здійснюється після підтвердження готовності їх до експлуатації та із урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2023 року № 1320 «Деякі питання будівництва та розміщення газопоршневих, газотурбінних когенераційних установок та блочно-модульних котелень на період воєнного стану».