Відносини щодо комерційного обліку, зокрема, послуг з централізованого водопостачання, розподілу між споживачами обсягу спожитих послуг, формування та надання споживачам рахунків на оплату послуг регулюються Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон про КО).
За змістом статей 9 – 11 Закону про КО облік спожитої послуги з централізованого водопостачання здійснюється засобом вимірювальної техніки (далі – ЗВТ) вузла комерційного обліку, встановленого на водопровідному вводі у будинок (під’їзд). У свою чергу, показання ЗВТ вузла розподільного обліку води, встановленого у квартирі, приймаються для визначення частки спожитої води окремим споживачем від загального обсягу води, визначеного вузлом комерційного обліку. Згідно із статтею 17 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон про ЖКП) обсяг наданих споживачу послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води, крім випадків, встановлених законодавством.
Обсяги спожитої у будівлі води, визначені за допомогою ЗВТ вузла комерційного обліку, розподіляються між споживачами з урахуванням показань ЗВТ вузлів розподільного обліку води, встановлених у квартирах споживачів, відповідно до частини третьої статті 10 Закону про КО та розділу Х Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 (далі – Методика).
Виходячи з положень пункту 2 частини третьої статті 10 Закону про КО та підпункту 2 пункту 1 розділу Х Методики, у разі якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку води, загальний обсяг спожитої у будівлі води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку. Якщо виникає різниця між показаннями вузла комерційного обліку та обсягом води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця (небаланс) розподіляється пропорційно до обсягу споживання.
Поряд з цим зауважуємо, що для врахування показань ЗВТ вузла розподільного обліку води, встановленого у квартирі, такий повинен відповідати встановленим метрологічним вимогам (своєчасно з дотриманням міжповірочних інтервалів подаватися на періодичну повірку) та знаходитися на абонентському обліку у виконавця послуг або визначеної власником (співвласниками) іншої особи, яка здійснює розподіл між споживачами обсягів спожитих у багатоквартирному будинку послуг. Крім того, умовою для врахування показань ЗВТ вузлів розподільного обліку води, встановлених у квартирі, є здійснення обліку в усіх точках розбору води у квартирі. В іншому випадку визначення обсягу і нарахування плати за послуги здійснюватиметься за показаннями ЗВТ вузла комерційного обліку води, встановленого на водопровідному вводі до будинку. Зокрема, пунктом 4 частини третьої статті 10 Закону про КО встановлено, що у разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку питної води, а частина – не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
З метою належного розподілу між споживачами обсягів спожитих у багатоквартирному будинку послуг споживач у спосіб, передбачений договором, зобов’язаний щомісячно передавати показання вузлів розподільного обліку води, встановлених у його квартирі. У разі ненадання у визначений договором строк споживачем виконавцю або іншій особі, яка здійснює розподіл обсягів послуг, показань вузла обліку води настають наслідки, передбачені частиною четвертою статті 11 Закону про КО та пунктом 31 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690, за якими протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем послуг за попередні 12 місяців, а у разі відсутності такої інформації – за фактичний час споживання послуг, але не менше 15 діб. По закінченню тримісячного строку виконавець зобов’язаний здійснювати розрахунки з таким споживачем як із споживачем, приміщення якого не оснащене вузлом розподільного обліку води. Після відновлення надання показань вузлів обліку таким споживачем виконавець або інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, зобов’язані провести перерозподіл обсягу спожитої послуги у будинку та перерахунок з ним, а також з усіма споживачами будинку відповідно до Методики.
Разом з тим зазначаємо, що в залежності від обраної співвласниками багатоквартирного будинку моделі організації договірних відносин (індивідуальний договір, договір з колективним споживачем, колективний договір), визначеної частиною першою статті 14 Закону про ЖКП, розподіл між споживачами обсягів спожитих у будинку послуг може здійснювати виконавець послуг або колективний споживач чи інша уповноважена співвласниками особа. Так, у разі укладення індивідуальних договорів про надання послуг розподіл між споживачами обсягів спожитих у будинку послуг здійснюється виконавцем послуг, а в разі укладення договору з колективним споживачем або колективного договору – житлово-будівельним кооперативом, об’єднанням співвласників чи управителем багатоквартирного будинку або іншою уповноваженою співвласниками особою. Співвласники багатоквартирного будинку вільні у виборі моделі організації договірних відносин з надання послуг та, відповідно, у виборі особи, що здійснюватиме розподіл обсягів спожитих послуг.
Виконавець послуг або інша уповноважена співвласниками особа, що здійснює розподіл між споживачами обсягів спожитих у будинку послуг, повинні дотримуватися вимог до формування рахунків на оплату послуг, визначених частиною третьою статті 8 Закону про КО, на вимогу споживачів надавати доступ до облікової інформації стосовно обсягів спожитих у будинку послуг та їх розподілу між споживачами, а також відповідно до частини другої статті 26 Закону про ЖКП самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості.
Частиною першою статті 15 Закону про КО встановлено, що справи про правопорушення у сфері комерційного обліку комунальних послуг розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах метрологічного нагляду та державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. На сьогодні таким органом є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), що діє на підставі Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667.