Інструмент зовнішньої допомоги TAIEX
TAIEX (Technical Assistance Information Exchange) – це інструмент зовнішньої допомоги, що надається Європейською Комісією для обміну інформацією з метою розбудови інституціональної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до acquis communautaire.
Інструмент технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX) був заснований Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань розширення у 1996 році як програма, що покликана допомагати країнам-кандидатам у стислі терміни розв’язати питання запровадження законодавства ЄС (acquis communautaire).
Завдання ТАІЕХ полягає в спрощеному механізмі передачі та обміні передовим досвідом між країнами-бенефіціарами й країнами – членами Європейського Союзу.
Визначальними рисами інструменту TAIEX є сфокусованість на розв'язанні конкретних проблем розвитку та інтеграції, що вимагає від адміністрацій країн-бенефіціарів ініціативного підходу, самостійного визначення своїх потреб, підготовки і подання заявок, та мобільність (від подання заявки online до надання допомоги проходить від двох до трьох місяців), що дає змогу використовувати його для вирішення термінових нагальних питань.
У рамках інструменту TAIEX за рахунок коштів ЄС надаються такі послуги:
- надання експертів країнам-бенефіціарам в якості радників щодо розроблення законодавчих та інтерпретації acquis communautaire;
- навчальні візити, що дають змогу державним службовцям з країни-бенефіціара вивчити досвід країни-члена щодо вирішення практичних питань, пов'язаних із впровадженням і забезпеченням дотримання acquis communautaire та взаємодією із зацікавленими сторонами;
- організація і проведення семінарів та робочих зустрічей із метою представлення та роз'яснення аспектів acquis communautaire широкій аудиторії.
Передбачається, що учасники заходів володіють англійською мовою і послуги з перекладу не оплачуються за рахунок коштів ЄС.
Основні цільові групи ТАІЕХ:
- державні службовці, що працюють у центральних органах виконавчої влади;
- державні службовці, що працюють у місцевих органах виконавчої влади, та асоціаціях місцевих органів влади;
- органи юстиції та правоохоронні органи;
- члени законодавчих органів та державні службовці, що працюють у законодавчих органах та органах місцевого самоврядування;
- професійні та комерційні асоціації, що представляють соціальних партнерів, представники профспілок та спілок роботодавців;
- перекладачі, коректори та особи або органи, що офіційно тлумачать норми законодавства.
Експерти, запрошені в рамках заходів ТАІЕХ, є, в основному, службовцями державного сектору країн – членів ЄС, які працюють у тотожних органах країни-бенефіціара. Дуже часто експерти виступають практикуючими спеціалістами в конкретній сфері. В разі потреби до заходів ТАІЕХ також можуть бути залучені чиновники Європейської Комісії та інших інституцій ЄС.
Важливою умовою для успішного проведення заходів у рамках ТАІЕХ є чітке визначення бенефіціаром своїх потреб та питань, стосовно яких робиться запит на допомогу. Це допоможе забезпечити вирішення поставлених питань і підібрати потрібних експертів.
Переваги співпраці з ТАІЕХ:
- обмін інформацією стосовно законодавства Європейського Союзу, національного законодавства та інституційної/ адміністративної практики;
- тісне співробітництво з країнами – членами ЄС;
- набуття цікавого професійного та особистого досвіду.