Кожного року 22 березня у світі відзначають Всесвітній день води (водних ресурсів), рішення про ухвалення якого було прийнято в 1993 році Генеральною Асамблею ООН з метою нагадування всім жителям планети про значення і важливість води, привернення уваги до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.
Криза нестачі прісної води у світі постійно загострюється. Головні фактори, що роблять цю кризу глобальною – це зміна клімату, посухи, осушення плавнів та знищення торф’яників, забудова річок, застаріла водна інфраструктура, а також нераціональне використання водними ресурсами.
Якщо не почати кардинальні кроки з відновлення прісноводних ресурсів планети, не впровадити заходи щодо раціонального їх використання, то за даними ООН вже до 2025 року з проблемою нестачі питної води зіштовхнуться близько 3 мільярдів людей.
Так, НКРЕКП при здійсненні державного регулювання ліцензіатів НКРЕКП у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення забезпечує врахування у інвестиційних програмах ліцензіатів заходів, спрямованих на:
- оснащення засобами обліком води;
- зменшення питомих витрат енергоресурсів;
- скорочення витрат та втрат води;
- підвищення якості послуг;
- сприяння екологічній безпеці та охороні навколишнього середовища.
Для прикладу, дані заходи дозволили зменшити на 14,44 млн. куб. м або на 12 % понаднормативні втрати та витрати води ліцензіатів НКРЕКП у 2020 році в порівнянні з 2019 роком.
Разом з тим відзначаємо можливість вкладу кожної людини (споживача) до вирішення даної проблеми шляхом елементарних заходів щодо раціонального та відповідального використання водних ресурсів, запровадження культури споживання води.