У зв'язку з численними зверненнями громадян, які відповідно до законодавства мають права на отримання житлових субсидій, на особових рахунках яких після здійснення повернення до держбюджету невикористаних сум субсидій за результатами опалювального періоду 2018/2019 утворилась заборгованість з оплати за електричну енергію, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з метою уникнення загострення соціальної напруги та поновлення законних прав громадян звертає увагу постачальників універсальних послуг та операторів системи розподілу на необхідності вжиття невідкладних заходів та повідомляє наступне.
В України з 1995 року згідно з рішенням Уряду діє програма житлових субсидій, основною метою якої є надання з боку держави допомоги малозабезпеченим родинам в оплаті житлово-комунальних послуг.
Згідно з роз’ясненнями, наданими Міністерством соціальної політики України (Мінсоцполітики) від 17.07.2019 № 13259/0/2-19/56, а також інформації оприлюдненої 03.06.2019 на офіційному веб-сайті за посиланням: https://www.msp.gov.ua/news/17188.html, пунктом 18 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами) (далі - Положення), в редакції, що діяла до 01.05.2019, було передбачено, що сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі та не використана домогосподарством унаслідок економного споживання послуги, зараховується виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг.
Цим пунктом Положення також визначено, що після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається виконавцем комунальних послуг до державного бюджету на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534 (далі – Порядок) (зі змінами).
При цьому, громадяни (субсидіанти), на особових рахунках яких станом на 01.02.2019 була наявна переплата у вигляді зекономлених сум субсидій за жовтень 2018 – січень 2019 року, мають право скористатися нею протягом лютого-квітня 2019 року (до кінця опалювального сезону), зменшуючи за рахунок неї розмір фактичної суми сплати за спожиті комунальні послуги.
Так, у результаті запровадження нової моделі ринку електричної енергії та на виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» вертикально інтегровані суб’єкти господарювання, що здійснювали діяльність на закріплених територіях з постачання за регульованим тарифом електричної енергії ( далі – ПРТ) та передачі електричної енергії місцевими локальними електромережами розділяються на компанії, що здійснюють надання споживачам послуг розподілу та постачання електричної енергії.
Електропостачання побутовому споживачу, зокрема громадянам, яким згідно з законодавством надано субсидії з 01.01.2019, здійснюється на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Тобто, на ринку електричної енергії з 01.01.2019 (в середині опалювального періоду) відбулась зміна надавача послуги з постачання електричної енергії, а саме з ПРТ на постачальника універсальних послуг.
Разом з тим, враховуючи різні підходи щодо застосування операторами системи розподілу як правонаступниками ПРТ, та постачальниками універсальних послуг порядку розрахунку невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, зокрема з електропостачання, Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 внесено зміни до зазначеного Порядку (постанова КМУ від 23.08.2016 № 534), якими уточнено періоди, за які обраховуються складові формули для проведення відповідного розрахунку.
Так, абзацом третім пункту 7 Порядку передбачено, що за результатами розрахунку невикористаних сум субсидії не допускається нарахування та облік будь-якої заборгованості на особовому рахунку одержувача субсидії.
Тобто зекономлені суми субсидій протягом опалювального періоду мають бути використані при здійсненні розрахунків за електричну енергію за результатом опалювального періоду в повному обсязі.
Ураховуючи зазначене, борги за електропостачання, які виставили постачальники універсальних послуг на суму розміру зекономлених сум субсидій у червні 2019 без проведення перерахунку домогосподарствам, є незаконними.
Крім того, відповідно до абзацу третього пункту 8 Порядку коригування сум, зазначених в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, допускається до початку опалювального сезону.
Ураховуючи вищенаведене, всі постачальники універсальних послуг мають невідкладно звернутись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій управлінь щодо необхідності здійснення коригування сум, зазначених в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, які були отримані, у тому числі, від операторів системи розподілу.
В свою чергу, оператори системи розподілу мають надати, у разі необхідності, постачальникам універсальних послуг списки побутових споживачів отримувачів житлових субсидій, невикористані суми грошових коштів яких були повернуті до бюджету.
Заходи, вжиті постачальниками універсальних послуг та операторами системи розподілу до 01.10.2019, забезпечать усім споживачам отримувачам субсидій можливість у повній мірі скористатися наданими державою субсидійними коштами при розрахунках за електричну енергію.
Постачальники універсальних послуг та оператори системи розподілу мають повідомити про результати здійснених вищезазначених заходів до 01.10.2019 центральний апарат та територіальні підрозділи НКРЕКП.