15 лютого 2021 року Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) В.Тарасюк виступив на другому Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Платіжка». В рамках Форуму представники Офісу Президента України, Уряду, Верховної Ради України, міжнародних організацій, авторитетні експерти та громадські діячі обговорювали та роз'яснювали питання тарифів з енергопостачання і на житлово-комунальні послуги, шукали відповіді на виклики, що сьогодні постали перед енергетичним комплексом держави.
Під час першої сесії Форуму «Цифри у платіжках: болюче питання для українців» Голова Регулятора розповів про роль НКРЕКП у тарифоутворенні, а також про обґрунтованість тарифів на послугу з розподілу природного газу. «Найкращим арбітром у тарифоутворенні є ринок. Втім, є орган, який я представляю, - НКРЕКП, який має встановлювати правила гри. І ми цим займаємось», - зазначив В.Тарасюк.
«Нас як Регулятора споживачі критикують за те, що тарифи є зависокими, а компанії-постачальники, тобто наші ліцензіати - за те, що тарифи є недостатньо високими. Саме тому усі країни світу свого часу дійшли до того, щоб створити незалежний від виконавчої влади орган для того, щоб знаходити баланс інтересів. Баланс між споживачами, державою і ліцензіатами – бізнесом. Ми це робимо достатньо ефективно, і наявність критики з обох сторін є цьому підтвердженням. Ненормально було б в разі, коли якась зі сторін хвалила Регулятор, це означало б, що баланс інтересів не було знайдено», - прокоментував роль Комісії у процесі визначення тарифів її очільник.
Голова НКРЕКП також детально зупинився на питанні щодо формування тарифів на послуги з розподілу природного газу, пояснивши природу походження усіх складових тарифу. «Коли ми кажемо про необхідність зниження тарифу на розподіл або транспортування природного газу, ми маємо зважати на кожну зі складових цього тарифу. Якщо знизити вартість технологічного газу, яка залежить від ринкової ціни природного газу, то тоді збитки нестиме Оператор газотранспортної системи, створюючи колапс. Чи знизити зарплату кваліфікованому персоналу газорозподільних компаній, яка в середньому становить близько 14 тис грн та точно є не найбільшою в країні? Чи може знизити витрати на ремонтні роботи та утримання диспетчерських та аварійних служб? Тоді ми дочекаємось техногенних катастроф. Для цього й існує Регулятор, щоб в цьому питанні підходити зважено та визначати правильні цифри тарифу», - наголосив В.Тарасюк.
При цьому він підкреслив важливість зміни до правил на ринку природного газу, що була введена влітку минулого року для побутових споживачів. «Це одне з основних нововведень стосується запровадження можливості для населення вільно обирати постачальника газу. Країна йшла до цього дуже довго. Проте ми як Регулятор прийняли це зважене та важливе рішення. Тепер можна дуже швидко та легко змінити постачальника природного газу, навіть не виходячи з квартири. Зміна постачальника є основоположним правом споживача, а НКРЕКП ретельно слідкує за тим, щоб це право не порушувалось з боку ліцензіатів. Наприклад, на минулому тижні ми вперше скасували ліцензію на право постачання природного газу одному приватному постачальнику, який зловживав своїм становищем та чинив перепони споживачам на цьому шляху. Ми зараз бачимо, що це не перший приклад. Але ми припинимо такі зловживання, і право споживача на зміну постачальника газу буде забезпечене», - заявив Голова НКРЕКП.
Під час другої сесії Форуму «Електроенергія: вартість, подолання кризи та вдосконалення ринку» В.Тарасюк повідомив, що зараз ціна на електроенергію для побутових споживачів регулюється через механізм покладення спеціальних обов’язків (ПСО), встановлений Кабінетом Міністрів України. У такий спосіб держава захищає населення від цінових коливань на ринку.
«Є відповідна постанова КМУ, яка встановила єдину ціну на електроенергію для побутових споживачів на рівні 1,68 грн. Яким буде рішення КМУ після закінчення періоду дії цієї ціни, тобто з квітня цього року, залежатиме від макроекономічної ситуації, а також ситуації в енергетичній сфері, зокрема від фінансового стану НАК «Енергоатом», яка є відповідальною за постачання електроенергії населенню. Наразі не виключено, що дія ПСО буде продовжена у квітні», - поінформував він.
«Натомість для непобутових або промислових споживачів ціна на електроенергію визначається на ринку. З липня 2019 року у нас діє новий ринок електричної енергії з моделлю, подібною до ринків провідних країн Європи, де ціна формується на ринкових засадах. Ми наразі вдосконалюємо ринок, проте є ще багато моментів, над якими треба працювати. В цілому там спостерігаються нормальні тенденції та індикатори. Коливання ціни електроенергії відбуваються у відповідності до загальноєвропейських тенденцій. Регулятор на постійній основі слідкує за ситуацією: ми одночасно лібералізуємо ринок, й намагаємось не допустити виникнення шокових ситуацій, щоб не скомпрометувати запровадження ринку електричної енергії загалом», - зауважив В.Тарасюк.
«В цілому ж Регулятор виступає за ринкові відносини на ринку електричної енергії, за поступовий відхід від механізму ПСО. Ми також не підтримуємо диференціацію цін на електроенергію в залежності від обсягів споживання, оскільки такий підхід є підставою для численних зловживань як з боку постачальників, так і з боку споживачів», - підсумував Голова НКРЕКП.