11 грудня 2024 року Секретаріат Енергетичного Співтовариства (ECS) презентував щорічний Звіт з імплементації acquis Енергетичного Співтовариства за 2024 рік. Документ оцінює прогрес Договірних сторін у виконанні вимог acquis Енергетичного Співтовариства, акцентуючи увагу на створенні інтегрованого регіонального енергетичного ринку відповідно до стандартів Європейського Союзу.
Незважаючи на виклики війни, Україна залишається одним з лідерів серед країн Енергетичного Співтовариства за рівнем впровадження європейських зобов’язань у сфері енергетики, посідаючи третє місце, поступаючись Сербії лише на один відсотковий пункт.
У звіті, зокрема, відзначено роботу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). За висновками Секретаріату, у 2024 році Регулятор продемонстрував значний прогрес у реформуванні енергетичного ринку України та забезпеченні його інтеграції до європейського енергетичного простору.
Ключові досягнення НКРЕКП
Впровадження REMIT: НКРЕКП завершила прийняття всіх необхідних підзаконних актів у рамках реалізації Закону про REMIT, а також продовжила реєстрацію учасників оптового ринку. Цей крок сприяє зниженню ринкових маніпуляцій та забезпеченню рівних умов для всіх учасників енергетичних ринків, а також підвищенню прозорості ринкових операцій.
Регулювання на ринку електроенергії: у травні 2024 року НКРЕКП переглянула граничні ціни для організованих сегментів ринку, а нові тарифи почали діяти з червня. Це рішення Регулятора сприяло стабілізації ринку в умовах воєнного стану. Також продовжується робота з впровадження європейських стандартів, зокрема розробка механізмів для інтеграції ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку.
Регулювання на балансуючому ринку: НКРЕКП забезпечила умови для проведення НЕК «Укренерго» двох аукціонів у серпні 2024 року, результатом яких стала закупівля довгострокових резервів для зміцнення стабільності енергосистеми.
Захист прав споживачів: у рамках державного регулювання було продовжено дію Постанови про покладення спеціальних обов'язків (PSO) до 30 квітня 2025 року. Забезпечено доступність електроенергії для населення навіть в умовах кризи.
Спрощення умов приєднання до мереж та розвиток розподіленої генерації: НКРЕКП полегшила приєднання генеруючих потужностей до мереж, щоб зменшити дефіцит електроенергії, спричинений російськими обстрілами об'єктів електроенергетики. Регулятор також запровадив інші ринкові стимули, зокрема, довгострокові аукціони на допоміжні послуги.
Розвиток газового сектору: зокрема, НКРЕКП вдосконалила методологію тарифів на транспортування газу відповідно до Регламенту № 2017/460 та внесла зміни до Кодексу газосховищ, узгодивши його з відповідним Регламентом ЄС для сприяння розвитку газосховищ України. Конкретизовано методологію розрахунку плати за нейтральність.
Адаптація законодавства: НКРЕКП продовжує працювати над імплементацією європейських норм, зокрема Регламенту (EU) 2017/2195, що регулює балансуючий ринок. У жовтні 2024 року розроблено законопроєкти для імплементації Електроенергетичного інтеграційного пакету.
Виконання Закону України щодо зеленої трансформації: НКРЕКП затвердила вторинне законодавство для діяльності активних споживачів, агрегаторів та накопичувачів на ринку електроенергії. Прийнято нормативну базу для механізму Net-Billing. Запроваджено механізм Feed-in-Premium. НКРЕКП запустила реєстр гарантій походження електроенергії з ВДЕ та набула статусу члена Асоціації органів-емітентів (AIB).
Досягнення НКРЕКП у 2024 році демонструють ефективність роботи Регулятора навіть в умовах воєнного стану. Комісія забезпечує прозоре і стабільне функціонування енергетичного ринку, посилює захист прав споживачів та активно сприяє інтеграції українського енергетичного сектору до європейської спільноти.
Детально зі звітом можна ознайомитись за посиланням https://www.energy-community.org/news/Energy-Community-News/2024/12/11.html