17 травня 2021 року відбувся онлайн-брифінг Регулятора на тему: «Регулятор спростив умови приєднання до електромереж. Зміни до Кодексу систем розподілу».
Під час заходу Член НКРЕКП Дмитро Коваленко виступив з відповідною презентацією. Зокрема, він окреслив увесь комплекс заходів, що вживалися Регулятором протягом останніх років з метою спрощення та здешевлення приєднання споживачів до електричних мереж, а також відповів на питання журналістів.
Так, з прийняттям у 2017 році Закону України «Про ринок електричної енергії» змінилась парадигма всієї процедури надання послуг з приєднання до електромереж: був застосований ставковий метод розрахунку вартості приєднань об’єктів замовників до систем розподілу; розрахунок вартості послуг з приєднань об’єктів до системи передачі почали здійснювати за проєктно-кошторисною документацією.
Протягом 2018-2019 років було також удосконалено порядок розрахунку вартості приєднання (відбулось розділення плати за нестандартне приєднання на дві складові – плату за нестандартне приєднання потужності електроустановок та плату за лінійну частину приєднання; запроваджено визначення ставок плати за приєднання потужності з урахуванням укрупнених показників вартості будівництва об’єктів електричних мереж), що забезпечило зниження вартості приєднання.
У цей період також було затверджено Кодекс системи передачі та Кодекс системи розподілу, що також сприяло тому, що процедура приєднання стала набагато простішою, прозорішою та зрозумілішою для замовників.
Черговим кроком у цьому напрямку стало прийняття Регулятором 28 квітня 2021 року постанови №717 «Про затвердження Змін до Кодексу систем розподілу», якою:
- запроваджено публічні договори про приєднання;
- зменшено кількість документів, що додаються до заяви про приєднання;
- зменшено кількість процедур надання послуг з приєднання (відсутність необхідності погодження проектів внутрішнього електропостачання нижче 27,5 кВ);
- спрощено для замовників прийняття (акцептування) умов договору про приєднання;
- спрощено процедуру підтвердження надання послуги з приєднання;
- вирішено питання фінансування приєднання об’єктів, що розташовані на територіях комплексної забудови.
А в Правилах роздрібного ринку електричної енергії було передбачено норму щодо забезпечення побутових споживачів потужністю на рівні мінімум 5 кВт.
Крім того, Д.Коваленко наголосив на тому, що Регулятор також працює в напрямку удосконалення чинного законодавства, яке наразі знаходиться поза межами регулювання НКРЕКП, у тому числі проблематики землевідведення.
З цією метою Комітетом Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг за участю Регулятора було розроблено проєкт Закону України за № 5009 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж». Прийняття зазначеного законопроєкту суттєво спростить процедуру землевідведення під об’єкти енергетики, усуне штучні обмеження та бар’єри у процесі приєднання та істотно зменшить витрати часу на такі процедури.
У процесі спрощення приєднання Регулятор також докладає максимум зусиль для всебічного, оперативного та якісного розгляду скарг замовників відповідних послуг.