23 квітня 2024 року в місті Флоренція (Італія) відбулась 31-а Генеральна Асамблея WAREG. В онлайн режимі НКРЕКП представляли співробітники Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, Управління стратегічного розвитку та міжнародної координації.
Під час 31-ої Генеральної Асамблеї WAREG представники Генерального директорату з питань реформ Європейської Комісії вчергове підкреслили важливу роль оновленої Директиви щодо очищення міських стічних вод з досягнення цілей Green Deal.
Було наголошено, що 10 квітня 2024 року Європейський Парламент проголосував за проект оновленої Директиви щодо очищення міських стічних вод. Необхідно зазначити, що у 2020 році ЄС прийняв оновлену Директиву ЄС 2020/2184 від 16.12.2020 року про якість води, призначеної для споживання людиною.
На сьогодні ЄС вбачає великий потенціал енергетичної ефективності та досягнення цілей кліматичної нейтральності у секторі ЦВВ. Таким чином, ці Директиви відіграють ключову секторальну роль з досягнення цілей Green Deal.
На засіданні 31-ї Генеральної Асамблеї обговорювалися такі ключові пріоритети для країн-членів ЄС у зв’язку з законодавчими змінами у сфері ЦВВ, зокрема:
- впровадження енергоефективних заходів на підприємствах як у сфері водопостачання, так і у сфері водовідведення;
- поступовий перехід до повного забезпечення енергетичних потреб підприємств з водовідведення шляхом використання невикопних джерел енергії (установки з виробництва біометану, сонячні панелі тощо);
- запровадження обліку та скорочення втрат у мережах.
Представники Європейської Комісії підкреслили, що у реалізації оновлених Директив по водовідведенню та водопостачанню ключова роль покладається на національних регуляторів у сфері ЦВВ, а саме щодо встановлення економічно обґрунтованих тарифів, схвалення інвестиційних програм з першочерговим впровадженням заходів з енергетичної ефективності, а також впровадження принципу «забруднювач платить».
Таким чином, разом із співфінансуванням із місцевих бюджетів буде створено умови для фінансування впровадження нових технологій, що забезпечить перехід до енергетичної нейтральності в майбутньому.
В контексті майбутнього набуття Україною членства в ЄС НКРЕКП в рамках співпраці з WAREG продовжує роботу щодо розробки нових регуляторних підходів у сфері ЦВВ.
Довідково: WAREG є членською організацією та платформою, в рамках якої регулятори сфери водопостачання та водовідведення країн Європи можуть знайти рішення для конкретних завдань операторів, споживачів та навколишнього середовища, спираючись на підтримку своїх членів у активній співпраці, обміні знаннями та розбудові майбутнього потенціалу.