11 жовтня 2022 року НКРЕКП на своєму засіданні прийняла постанови щодо затвердження змін до Кодексу системи передачі, а також до деяких нормативних актів НКРЕКП, необхідних для запровадження ITC механізму.
Механізм компенсації між операторами систем передачі (ITC) – механізм компенсації витрат, понесених сторонами ITC механізму внаслідок прийняття (передачі) міждержавних (транскордонних) перетоків електричної енергії національними системами передачі, функціонування якого забезпечується європейською мережею операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E на підставі Договору ІТС.
Зміни до нормативної бази Регулятора розроблені в рамках процесу інтеграції України до ЄС та імплементації енергетичних Директив ЄС до законодавства України шляхом впровадження ключових положень Регламенту Комісії ЄС № 838/2010 від 23.10.2010 про встановлення настанов стосовно механізму компенсації між операторами системи передачі та спільного регуляторного підходу до встановлення плати за передачу електроенергії.
Змінами до Кодексу системи передачі передбачено впровадження норм для забезпечення участі оператора системи передачі України у ІТС механізмі, згідно з якими визначено підходи до здійснення учасниками ринку діяльності експорту/імпорту електричної енергії.
Крім того, з метою приведення у відповідність до Кодексу системи передачі були розроблені зміни до положень Порядку встановлення (формування) тарифу на послуги з передачі електричної енергії та Порядку формування тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Вказаними змінами до Порядків, зокрема, унормовано підходи до визначення обсягів передачі електричної енергії та обсягів відпущеної електричної енергії виробниками електричної енергії у періоди до та після приєднання оператора системи передачі України до ІТС механізму, а також передбачено врахування витрат (доходів) оператора системи передачі України за Договором ІТС при визначенні прогнозованого необхідного доходу ОСП.
Впровадження ITC механізму забезпечить врегулювання відносин між операторами системи передачі, сприятиме експорту електричної енергії, виробленої в Україні, до країн ЄС.
Згадані постанови мають ознаки регуляторних актів, тому їх проєкти пройшли усі кроки відповідно до визначеної процедури, включаючи схвалення Регулятором, що відбулось 19 липня 2022 року, та відкрите обговорення зауважень і пропозицій до них. Після врахування зауважень та пропозицій НКРЕКП також отримала погодження Антимонопольного комітету України.