Член НКРЕКП Олександр Формагей взяв участь у круглому столі з питань створення належної законодавчої бази для роботи механізму гарантій походження електричної енергії з ВДЕ (далі – гарантії походження).
Цей захід, як важливий елемент експертного обговорення та напрацювання найбільш оптимальних шляхів запуску механізму, відбувся за ініціативи парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
У лютому Уряд виніс на розгляд Верховної Ради України проєкт Закону щодо запровадження реєстру видачі, використання та припинення дії гарантії походження електроенергії, виробленої з ВДЕ (№9012 від 13.02.2023). Документ розробило Міністерство енергетики із залученням НКРЕКП та низки потенційних учасників і виконавців механізму. Водночас, народні депутати зареєстрували альтернативні законопроєкти на цю тему.
Регулятор підтримує якнайшвидше напрацювання компромісної редакції законопроєкту та його пріоритетний розгляд у Верховній Раді України. Імплементацію цього механізму давно вимагають учасники ринку електричної енергії, що є важливим питанням нашого енергетичного євроінтеграційного порядку денного. Крім того, ефективний механізм гарантій походження є важливим для вуглецевого коригування на кордоні з ЄС (CBAM) для окремих груп експортерів.
Ключовим моментом залишається визначення уповноваженого органу видачі гарантій походження та ведення відповідного електронного реєстру. На думку О.Формагея, перевагами покладання цих функцій саме на Регулятора є: висока інституційна спроможність, наявність вже усталених правовідносин із усіма учасниками механізму («від виробників – до споживачів») та поширення саме такої моделі адміністрування системи гарантій походження в Європі.
Компромісна редакція законопроєкту має передбачати підхід зі спрямування доходів від реалізації гарантій походження на збалансування чинної фінансової моделі підтримки виробників електричної енергії з відновлюваних джерел.
«Ми переконані, що після прийняття вищезгаданого Закону України доцільно адаптувати напрацювання Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо технічного рішення для реєстру гарантій походження, - сказав О. Формагей. - Крім того, нами вже визначені кроки подальшої роботи для повноцінного запуску реєстру гарантій походження, а для розробки необхідного вторинного законодавства НКРЕКП залучила консультативну підтримку Проєкту Енергетичної Безпеки USAID».
НКРЕКП схвалює фахові дискусії щодо якнайшвидшого та оптимального запровадження європейського інструменту додаткового стимулювання розвитку відновлюваної енергетики – гарантій походження. Його запуск - важливий сигнал для подальшого розвитку української відновлюваної енергетики та відбудови енергосистеми.
Переглянути виступи учасників круглого столу можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=QWBUd_759So
Додаток: слайд щодо переваг покладання на НКРЕКП функцій уповноваженого органу видачі гарантій походження е/е з ВДЕ