З моменту свого формування Комісія була стурбована низьким рівнем оснащеності споживачів обліком теплової енергії, що залишався роками майже незмінним через незацікавленість та безвідповідальність керівництва галузі.
В умовах приведення тарифів на комунальні послуги до ринкового рівня важливим завданням є забезпечення прозорого надання послуг та ефективної роботи підприємств.
Саме тому Комісія ще у квітні минулого року пріоритетом при розробці інвестиційних програм теплокомуненерго визначила комерційний облік (http://www.nerc.gov.ua/index.php?news=4390).
Відсутність обліку тепла унеможливлює:
- розрахунок балансу виробництва, втрат та фактичних обсягів наданих послуг;
- визначення ефективних заходів щодо реконструкції, модернізації та розвитку теплових мереж;
- контроль населенням фактичних обсягів наданих послуг.
Оскільки значну частину житлового фонду не було обладнано будинковими приладами обліку теплової енергії і справляння плати зазначеними споживачами велося за нормами споживання, що не відображали фактичні температури зовнішнього повітря, з метою справедливого нарахування плати за спожиті комунальні послуги населенню при відсутності будинкових приладів обліку Комісією було розроблено (http://www.nerc.gov.ua/index.php?news=4419) проект постанови Кабінету Міністрів України щодо особливостей нарахування плати за послуги з централізованого опалення виходячи з фактичної тривалості та температури опалювального періоду, а Урядом прийняте 30 жовтня відповідне рішення - постанова № 1037 (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1037-2015-%D0%BF).
Комісія також розробила та подала на розгляд Уряду проект Закону України «Про комерційний облік у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, надання комунальних послуг» (http://www.nerc.gov.ua/index.php?news=4388).
Результатом роботи та уваги з боку НКРЕКП в 2015 році стало:
- встановлення в 5,4 раза більше теплових лічильників ніж у 2014 році;
- підвищення рівня оснащеності обліку майже в 1,5 раза - з 34 % на початок року до 52 % на кінець року.
(скачати файл у форматі pdf тут)
Найбільшого результату за минулий рік Комісія спільно з органами місцевої влади та ліцензіатами досягла в Києві, Житомирській та Рівненській областях, де рівень оснащеності приладами обліку теплової енергії зріс більше ніж у 2 рази.
НКРЕКП зберігає на 2016 рік пріоритет досягнення 100 % рівня оснащеності обліком теплової енергії та звертає увагу органів місцевої влади на забезпечення обліку по підприємствам, що належать до їх сфери управління.