Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 27.09.2022
Постанова
від 27 вересня 2022 р. № 1221
Київ
Про затвердження Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ


ПОСТАНОВА

27.09.2022 № 1221


Про затвердження Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку


Відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:


1. Затвердити Методику визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку (далі – Методика), що додається.

2. Оператору ринку протягом одного робочого дня з дня набрання чинності цією постановою здійснити перевірку наявності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, визначеного відповідно до Методики, та надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, інформацію щодо наявності або відсутності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.

3. Адміністратору розрахунків протягом одного робочого дня з дня набрання чинності цією постановою здійснити перевірку наявності істотного коливання цін на балансуючому ринку, визначеного відповідно до Методики, та надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, інформацію щодо наявності або відсутності істотного коливання цін на балансуючому ринку.

4. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.


Голова НКРЕКП              К.Ущаповський


ЗАТВЕРДЖЕНО

Постанова Національної

комісії, що здійснює державне

регулювання у сферах

енергетики та комунальних

послуг

27.09.2022 № 1221


Методика визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку

1. Загальні положення

1.1. Ця Методика визначає критерії істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (далі – РДН), внутрішньодобовому ринку (далі – ВДР) та балансуючому ринку, а також порядок встановлення і перегляду граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.

1.2. У цій Методиці терміни вживаються в таких значеннях:

граничні ціни на РДН, ВДР та балансуючому ринку (далі – граничні ціни) – тимчасові максимально або мінімально допустимі рівні цін, встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), які можуть бути зазначені учасниками ринку у заявках на РДН, ВДР та балансуючому ринку;

декада – період часу, що для першої та другої третини календарного місяця складає 10 днів, а для останньої третини місяця дорівнює загальній кількості днів цього календарного місяця за вирахуванням перших 20 днів;

істотне коливання цін – коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, що визначається істотним у порядку, встановленому цією Методикою.

Інші терміни та скорочення в цій Методиці вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актах, що врегульовують правовідносини у сфері енергетики.


2. Порядок визначення істотного коливання цін

2.1. Істотним коливанням цін на РДН є:

1) досягнення ціною на РДН рівня, що становить 95 і більше відсотків від максимальної граничної ціни на РДН або 105 і менше відсотків від мінімальної граничної ціни на РДН (у разі застосування граничних цін), упродовж трьох останніх декад у щонайменше 30 відсотках розрахункових періодів;

або

2) відхилення середньоарифметичної ціни на РДН більше ніж на 10 % у напрямку збільшення або зменшення, що виникає одночасно в одному напрямку у двох із таких періодів:

за останню декаду у порівнянні з декадою, що їй передувала;

за три останні декади у порівнянні з трьома декадами, що їм передували;

за дев’ять останніх декад у порівнянні з дев’ятьма декадами, що їм передували.

2.2. Істотним коливанням цін на ВДР є:

1) досягнення середньозваженою за розрахунковий період ціною на ВДР рівня, що становить 95 і більше відсотків від максимальної граничної ціни на ВДР або 105 і менше відсотків від мінімальної граничної ціни на ВДР (у разі застосування граничних цін), упродовж трьох останніх декад у щонайменше 30 відсотках розрахункових періодів;

або

2) відхилення середньоарифметичного значення середньозважених за розрахунковий період цін на ВДР більше ніж на 10 % у напрямку збільшення або зменшення, що виникає одночасно в одному напрямку у двох із таких періодів:

за останню декаду у порівнянні з декадою, що їй передувала;

за три останні декади у порівнянні з трьома декадами, що їм передували;

за дев’ять останніх декад у порівнянні з дев’ятьма декадами, що їм передували.

2.3. Істотним коливанням цін на балансуючому ринку є:

1) досягнення ціною на балансуючому ринку (на завантаження) рівня, що становить 95 і більше відсотків від максимальної граничної ціни на балансуючому ринку або 105 і менше відсотків від мінімальної граничної ціни на балансуючому ринку (у разі застосування граничних цін), упродовж трьох останніх декад у щонайменше 30 відсотках розрахункових періодів;

або

2) відхилення середньоарифметичної ціни балансуючої електричної енергії (на завантаження або розвантаження) більше ніж на 10 % у напрямку збільшення або зменшення одночасно в одному напрямку у двох із таких періодів:

за останню декаду у порівнянні з декадою, що їй передувала;

за три останні декади у порівнянні з трьома декадами, що їм передували;

за дев’ять останніх декад у порівнянні з дев’ятьма декадами, що їм передували.

2.4. Оператор ринку (далі – ОР) кожного першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, здійснює розрахунок показників, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 цієї глави, та перевірку наявності істотного коливання цін на РДН та ВДР по кожній торговій зоні.

2.5. Адміністратор розрахунків (далі – АР) кожного п’ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, здійснює розрахунок показників, передбачених пунктом 2.3 цієї глави, та перевірку наявності істотного коливання цін на балансуючому ринку по кожній торговій зоні.

2.6. ОР до 15:00 кожного першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, розміщує на своєму вебсайті інформацію:

про показники, розраховані відповідно до підпункту 1 пункту 2.1 та підпункту 1 пункту 2.2 цієї глави, якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначених підпунктів одночасно на РДН та ВДР;

про показники, розраховані відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 цієї глави, у випадку відсутності граничних цін встановлених НКРЕКП або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначених підпунктів одночасно на РДН та ВДР.

2.7. АР до 15:00 кожного п’ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, розміщує на своєму вебсайті інформацію:

про показники, розраховані відповідно до підпункту 1 пункту 2.3 цієї глави, якщо за результатами розрахунків АР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначеного підпункту на балансуючому ринку;

про показники, розраховані відповідно до підпункту 2 пункту 2.3 цієї глави, у випадку відсутності граничних цін, встановлених НКРЕКП, або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків АР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначеного підпункту на балансуючому ринку.

2.8. Якщо за результатами розрахунків встановлено наявність істотного коливання цін на РДН та ВДР, визначеного підпунктом 1 пункту 2.1 та підпунктом 1 пункту 2.2 цієї глави одночасно, ОР не пізніше 15:00 першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.

У випадку відсутності граничних цін, встановлених НКРЕКП, або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін на РДН та ВДР, визначеного підпунктом 2 пункту 2.1 та підпунктом 2 пункту 2.2 цієї глави одночасно, ОР не пізніше 15:00 п’ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.

2.9. Якщо за результатами розрахунків встановлено наявність істотного коливання цін на балансуючому ринку, визначеного підпунктом 1 пункту 2.3 цієї глави, АР не пізніше 15:00 п’ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.

У випадку відсутності граничних цін, встановлених НКРЕКП або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків АР встановлено наявність істотного коливання цін на балансуючому ринку, визначеного підпунктом 2 пункту 2.3 цієї глави, АР не пізніше 15:00 п’ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.


3. Порядок встановлення та перегляду граничних цін

3.1. НКРЕКП після отримання від ОР та АР інформації про наявність істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, визначеного підпунктом 2 пункту 2.1, підпунктом 2 пункту 2.2 та підпунктом 2 пункту 2.3 глави 2 цієї Методики, у разі відсутності граничних цін встановлених НКРЕКП або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 30 днів, у випадку доцільності встановлення граничних цін направляє до ОР, АР та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, запит на отримання пропозицій щодо встановлення граничних цін.

НКРЕКП після отримання від ОР та АР інформації про наявність істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, визначеного підпунктом 1 пункту 2.1, підпунктом 1 пункту 2.2 та підпунктом 1 пункту 2.3 глави 2 цієї Методики, та у випадку доцільності перегляду граничних цін направляє до ОР, АР та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, запит на отримання пропозицій щодо перегляду граничних цін.

3.2. При встановленні або перегляді граничних цін для кожної торгової зони Регулятором враховується (за наявності), зокрема:

інформація щодо індексу споживчих цін;

інформація щодо індексу цін виробників;

ціна на електричну енергію, що склалась на ринку електричної енергії тощо;

отримані пропозиції щодо рівня граничних цін.

Рівень граничних цін має впливати на формування вільної (ринкової) ціни у мінімальний спосіб.

3.3. Рішення про встановлення або перегляд граничних цін приймається Регулятором відповідно до такої процедури:

1) розроблення та оприлюднення проєкту рішення НКРЕКП разом із матеріалами, що обґрунтовують необхідність прийняття такого рішення, не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання;

2) схвалення проєкту рішення НКРЕКП на засіданні, яке проводиться у формі відкритого слухання;

3) оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП схваленого проєкту рішення НКРЕКП разом з:

обґрунтуванням необхідності прийняття рішення НКРЕКП;

матеріалами, що необхідні для прийняття рішення НКРЕКП;

інформацією про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції до проєкту рішення НКРЕКП, про дату, час та місце проведення відкритого обговорення проєкту рішення НКРЕКП, електронну адресу, на яку мають подаватись зауваження та пропозиції, прізвище, ім’я, по батькові та телефон контактної особи.

Строк, протягом якого приймаються зауваження і пропозиції, не може бути меншим ніж 3 календарні дні з дня оприлюднення проєкту рішення;

4) надання зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП у письмовій та електронній формі у форматах doс, docx, що має містити інформацію щодо представників, що планують взяти участь у відкритих обговореннях зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП;

5) проведення відкритого обговорення та консультацій щодо отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП, що здійснюється за участі:

керівника структурного підрозділу НКРЕКП, до компетенції якого належить питання, яке винесено на відкрите обговорення;

осіб, які надали зауваження та пропозиції до схваленого проєкту рішення НКРЕКП;

інших зацікавлених осіб, що подали заявки на участь у відкритих обговореннях отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП.

На відкритому обговоренні отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП обговорюються зауваження та пропозиції, надані до схваленого проєкту рішення НКРЕКП, їх обґрунтування, а також пропозиції НКРЕКП та інших учасників щодо їх можливого врахування.

Результати відкритого обговорення отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП оформлюються протоколом, у якому зазначаються дата проведення відкритого обговорення, прізвище та ініціали, посада та місце роботи учасників відкритого обговорення та розгляду зауважень і пропозицій, назва проєкту рішення, що підлягає відкритому обговоренню.

Протокол підписується керівником структурного підрозділу НКРЕКП, до компетенції якого належить питання, яке винесено на відкрите обговорення;

6) розгляд та прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що здійснюється не раніше ніж через 3 робочі дні з дня оприлюднення протоколу відкритого обговорення отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП.

3.4. Рішення про встановлення або перегляд граничних цін приймається Регулятором після проведення консультації з Антимонопольним комітетом України у формі проведення робочих зустрічей, спільних нарад та листування.

3.5. Рішення Регулятора про встановлення або перегляд граничних цін діє до набрання чинності новим рішенням Регулятора про встановлення або перегляд граничних цін, але не більше шести місяців.


Заступник директора

Департаменту енергоринку               І.Сідоров

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux