НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
19.06.2024 № 1144
Про застосування санкцій до ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКРЕКП від 05 липня 2023 року № 1230
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 19 червня 2024 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 22 травня 2024 року № 202, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 22 листопада 2023 року № 2202, постанови НКРЕКП від 30 квітня 2024 року № 851 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО», посвідчень на проведення планової перевірки від 08 квітня 2024 року № 158, від 26 квітня 2024 року № 191 та від 17 травня 2024 року № 241, установлено, що ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22800735) порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункт 5 пункту 2.2 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством,
підпункт 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій), інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП,
підпункт 24 пункту 2.2 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,
підпункт 26 пункту 2.2 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,
підпункт 46 пункту 2.2 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (у редакції, що діяла до 25 квітня 2024 року) (далі – Порядок розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу), та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,
підпункт 48 пункту 2.2 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування,
підпункт 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі – Правила роздрібного ринку електричної енергії), а саме:
підпункту 2.3.12 глави 2.2 розділу ІІ, згідно з яким у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, у якому вказується зобов’язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та/або укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ,
підпункту 24 пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V у частині проведення не рідше одного разу на 6 місяців контрольного огляду засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків;
пункту 2.1 та підпункту 4 пункту 2.3 глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затвердженого постановою НКРЕКП від 12 червня 2018 року № 375 (далі – Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання), у частині дотримання гарантованих стандартів якості надання послуг щодо відновлення електропостачання після початку перерви в електропостачанні, відновлення подачі напруги за відсутності напруги на одній фазі у споживачів з трифазною схемою живлення протягом 22 годин. Тривалість електропостачання після відновлення повинна становити не менше 30 хвилин;
Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:
пункту 2.9 глави 2, згідно з яким пояснювальна записка до ІП повинна бути структурованою, сформованою відповідно до вимог цього Порядку та складатись із вступу та детального опису кожного заходу у розрізі розділів ІП,
пункту 2.10 глави 2 у частині додавання до кожного заходу ІП обґрунтовуючих матеріалів, що, зокрема мають містити:
проєктно-кошторисну документацію з виконання відповідних робіт, розроблену та затверджену відповідно до вимог чинного законодавства. При цьому обсяги робіт та ресурсів (матеріалів, обладнання тощо) у кошторисній документації повинні бути підтверджені відповідними обсягами у затвердженій проєктній частині,
експертні висновки щодо розгляду проєктно-кошторисної документації відповідно до вимог чинного законодавства,
накази про затвердження відповідної проєктно-кошторисної документації,
акти, експертні звіти (висновки) щодо необхідності заміни відповідного обладнання, технічні паспорти, протоколи замірів (акти, відомості тощо), протоколи випробувань та вимірювань, відповідні технічні завдання на проєктування, затверджені в установленому порядку із зазначенням стадії проєктування (ТЕО, проєкт, робочий проєкт тощо), та інші матеріали,
цінові (комерційні) пропозиції (прайси) виробників або їх офіційних представників в Україні, результати публічної закупівлі,
відповідні програми/концепції розвитку, що містять перелік запланованих за роками заходів,
пункту 4.1 глави 4 у частині виконання схваленої Регулятором ІП у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні, джерел та обсягів фінансування у вартісному вираженні, у тому числі для заходів, які мають перехідний характер,
пункту 4.2 глави 4, згідно з яким виконаними вважаються заходи ІП, щодо яких здійснено повне фінансування та активи по яких введені в експлуатацію у термін до 31 грудня прогнозного періоду відповідної ІП, що підтверджено документами, зокрема, для матеріальних активів (у тому числі інших необоротних матеріальних активів):
акт введення в експлуатацію основних засобів,
акт готовності об’єкта електроенергетики до експлуатації технічно переоснащених або замінених складових частин об'єктів електричних мереж,
пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів,
пункту 4.4 глави 4 у частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою Інвестиційною програмою, при зміні вартості виконання заходів понад п’ять відсотків.
Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Застерегти ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22800735) щодо недопущення надалі порушення пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 5 у частині виконання рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством,
підпункту 24 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,
підпункту 26 у частині надання послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу та кодексу системи передачі,
підпункту 46 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,
підпункту 48 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування;
пункту 2.1 та підпункту 4 пункту 2.3 глави 2 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання у частині дотримання гарантованих стандартів якості надання послуг щодо відновлення електропостачання після початку перерви в електропостачанні, відновлення подачі напруги за відсутності напруги на одній фазі у споживачів з трифазною схемою живлення протягом 22 годин. Тривалість електропостачання після відновлення повинна становити не менше 30 хвилин;
Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:
пункту 2.9 глави 2, згідно з яким пояснювальна записка до ІП повинна бути структурованою, сформованою відповідно до вимог цього Порядку та складатись із вступу та детального опису кожного заходу у розрізі розділів ІП,
пункту 2.10 глави 2 у частині додавання до кожного заходу ІП обґрунтовуючих матеріалів, що, зокрема мають містити:
проєктно-кошторисну документацію з виконання відповідних робіт, розроблену та затверджену відповідно до вимог чинного законодавства. При цьому обсяги робіт та ресурсів (матеріалів, обладнання тощо) у кошторисній документації повинні бути підтверджені відповідними обсягами у затвердженій проєктній частині,
експертні висновки щодо розгляду проєктно-кошторисної документації відповідно до вимог чинного законодавства,
накази про затвердження відповідної проєктно-кошторисної документації,
акти, експертні звіти (висновки) щодо необхідності заміни відповідного обладнання, технічні паспорти, протоколи замірів (акти, відомості тощо), протоколи випробувань та вимірювань, відповідні технічні завдання на проєктування, затверджені в установленому порядку із зазначенням стадії проєктування (ТЕО, проєкт, робочий проєкт тощо), та інші матеріали,
цінові (комерційні) пропозиції (прайси) виробників або їх офіційних представників в Україні, результати публічної закупівлі,
відповідні програми/концепції розвитку, що містять перелік запланованих за роками заходів,
пункту 4.1 глави 4 у частині виконання схваленої Регулятором ІП у повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні, джерел та обсягів фінансування у вартісному вираженні, у тому числі для заходів, які мають перехідний характер,
пункту 4.2 глави 4, згідно з яким виконаними вважаються заходи ІП, щодо яких здійснено повне фінансування та активи по яких введені в експлуатацію у термін до 31 грудня прогнозного періоду відповідної ІП, що підтверджено документами, зокрема, для матеріальних активів (у тому числі інших необоротних матеріальних активів):
акт введення в експлуатацію основних засобів,
акт готовності об’єкта електроенергетики до експлуатації технічно переоснащених або замінених складових частин об'єктів електричних мереж,
пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів,
пункту 4.4 глави 4 у частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою Інвестиційною програмою, при зміні вартості виконання заходів понад п’ять відсотків.
2. Накласти штраф у розмірі 359 295 (триста п’ятдесят дев’ять тисяч двісті дев’яносто п’ять) гривень на ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22800735) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 7 пункту 2.2 у частині надання достовірних документів (їх копій), інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП,
підпункту 2 пункту 2.3 у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме:
підпункту 2.3.12 глави 2.2 розділу ІІ, згідно з яким у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, у якому вказується зобов’язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та/або укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ,
підпункту 24 пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V у частині проведення не рідше одного разу на 6 місяців контрольного огляду засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
3. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов’язати ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО», відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, у термін до 01 серпня 2024 року звернутися до НКРЕКП з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2024 рік статті «Додатково отриманий дохід за результатом діяльності 2022 – 2023 років» без додаткових джерел фінансування на загальну суму 18 608,83 тис. грн (без ПДВ), яка включає:
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2022 році коштів (визначену за результатами планової перевірки дотримання ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» вимог ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії за 2023 рік, за результатами якої складено Акт від 22 травня 2024 року № 202) у розмірі 170,16 тис. грн (без ПДВ);
суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2023 році в розмірі 2 752,67 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого у 2023 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності в розмірі 1 765,00 тис. грн (без ПДВ);
50 % суми додатково отриманого доходу у 2023 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики в розмірі 11 826,00 тис. грн (без ПДВ);
100 % доходу, отриманого від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році, у розмірі 2 095,00 тис. грн (без ПДВ).
4. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:
1) при підготовці та винесенні на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкту рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік здійснити збільшення тарифів на загальну суму 44 393,35 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:
суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності
з розподілу електричної енергії у 2023 році в розмірі 21 796,79 тис. грн (без ПДВ);
суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» 2023 рік, у розмірі 28 671,67 тис. грн (без ПДВ);
суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у двократному розмірі за результатами діяльності 2022 року в розмірі 3 214,90 тис. грн (без ПДВ) та за результатами діяльності 2023 року в розмірі 43,24 тис. грн (без ПДВ);
суму необґрунтованого перевищення максимального розміру заробітної плати, яка фінансується за рахунок тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, що перевищує десятикратний розмір середньої заробітної плати, урахованої у структурі тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, відповідно до постанови НКРЕКП від 21 грудня 2022 року № 1812, у розмірі 2 816,97 тис. грн (без ПДВ);
2) у разі неврахування ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» в Інвестиційній програмі на 2024 рік суми додатково отриманого доходу за результатами діяльності 2022 – 2023 років, зазначеної в пункті 3 цієї постанови, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 18 608,83 тис. грн (без ПДВ).
5. Підпункт 1 пункту 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05 липня 2023 року № 1230 «Про застереження ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» щодо недопущення надалі недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» викласти у такій редакції:
«1) при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни у бік збільшення на суму 69 111,79 тис. грн (без ПДВ), урахувавши:
на 2024 рік:
суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми за результатами діяльності 2021 року у двократному розмірі, а саме 10 339,16 тис. грн (без ПДВ);
залишок суми необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми за результатами діяльності 2021 року у двократному розмірі, а саме 947,46 тис. грн (без ПДВ);
суму надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2021 році в розмірі 19 163,98 тис. грн (без ПДВ);
суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2022 році в розмірі 99 693,92 тис. грн (без ПДВ);
на 2025 рік:
від’ємну суму коригування підсумкової суми недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2022 році (визначену за результатами планової перевірки дотримання ПАТ «ЧЕРКАСИОБЛЕНЕРГО» вимог Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, за 2023 рік, за результатами якої складено Акт від 22 травня 2024 року № 202), у розмірі 131,53 тис. грн (без ПДВ).».
Голова НКРЕКП Валерій ТАРАСЮК