(У постанову вносяться зміни
постановою НКРЕКП від 14.08.2018 № 854)
ОБҐРУНТУВАННЯ ПРИЙНЯТТЯ ПОСТАНОВИ
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
15.02.2018 № 192
Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 15 лютого 2018 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 21 серпня 2017 року № 136, проведеної на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2017 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), від 01 грудня 2016 року № 2125 (із змінами), постанови НКРЕКП від 15 червня 2017 року № 785 «Про проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ІІІ кварталі 2017 року», посвідчення на проведення планової перевірки від 21 липня 2017 року № 156, установлено, що КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» (52300, Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, смт Аули, комплекс будівель та споруд № 2, Аульська селищна рада, код ЄДРПОУ 34621490, ліцензія безстрокова, генеральний директор – Страшко Віктор Валентинович) порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10 серпня 2012 року № 279, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1468/21780 (далі – Ліцензійні умови), а саме:
пункт 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме:
абзацу четвертого частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю,
абзацу третього статті 14 Закону України «Про природні монополії» щодо обов’язкового виконання суб’єктами природних монополій рішень національних комісій регулювання природних монополій, а саме постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05 листопада 2015 року № 2712 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», від 16 червня 2016 року № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» та розпорядження Національної комісій, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 червня 2013 року № 9 «Про встановлення вимог до Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» на провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності» (зі змінами),
частин другої та дев’ятої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» щодо зобов’язання додержуватись вимог договору про постачання енергії та за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої,
пунктів 6 та 7 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині:
щоденного перерахування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм;
використання коштів зі спеціального рахунка виключно для виконання інвестиційних програм згідно з графіком на планований та прогнозний періоди,
пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552, щодо зобов’язання суб’єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів,
пункту 1.4 Порядку встановлення вимог щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 04 лютого 2013 року № 15, щодо подання до Комісії щоквартальної інформації про витрати, доходи та прибутки з інших видів діяльності до 25 числа місяця, наступного після звітного періоду, за наростаючим підсумком,
пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11 жовтня 2013 року № 202, у частині необхідності ґрунтування всіх показників звітів на достовірних даних первинного обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
підпункт 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;
підпункт 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг;
підпункт 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов щодо своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд;
абзац другий підпункту 3.4.1 та абзац четвертий підпункту 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення лабораторно-виробничого контролю на відповідність якості питної води, що подається споживачам, Державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747, та Правилам технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затвердженим наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05 липня 1995 року № 30, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 року за № 231/767;
абзаци сьомі підпунктів 3.4.1, 3.4.6 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів об’єктів водопостачання та об'єктів з очищення стічних вод відповідно до вимог законодавства;
абзац перший підпункту 3.5.2 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог, установлених Комісією, щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;
пункт 3.7 Ліцензійних умов щодо забезпечення цільового використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про природні монополії», статей 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Накласти штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п’ять тисяч) гривень на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» (52300, Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, смт Аули, комплекс будівель та споруд № 2, Аульська селищна рада, код ЄДРПОУ 34621490, генеральний директор – Страшко Віктор Валентинович) за порушення:
пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме:
абзацу четвертого частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю,
абзацу третього статті 14 Закону України «Про природні монополії» в частині обов’язкового виконання суб’єктами природних монополій рішень національних комісій регулювання природних монополій, а саме: постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 05 листопада 2015 року № 2712 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», від 16 червня 2016 року № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» та розпорядження Національної комісій, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, 14 червня 2013 року № 9 «Про встановлення вимог до Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» на провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності» (зі змінами),
частин другої та дев’ятої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» щодо зобов’язання додержуватись вимог договору про постачання енергії та за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої,
пунктів 6 та 7 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750, у частині:
щоденного перерахування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм;
використання коштів зі спеціального рахунка виключно для виконання інвестиційних програм згідно з графіком на планований та прогнозний періоди,
пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 552, щодо зобов’язання суб’єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів,
пункту 1.4 Порядку встановлення вимог щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 04 лютого 2013 року № 15, щодо подання до Комісії щоквартальної інформації про витрати, доходи та прибутки з інших видів діяльності до 25 числа місяця, наступного після звітного періоду, за наростаючим підсумком,
пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11 жовтня 2013 року № 202, у частині необхідності ґрунтування всіх показників звітів на достовірних даних первинного обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;
підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг;
підпункту 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов щодо своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд;
абзацу другого підпункту 3.4.1 та абзацу четвертого підпункту 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення лабораторно-виробничого контролю на відповідність якості питної води, що подається споживачам, Державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747, та Правилам технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затвердженим наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05 липня 1995 року № 30, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 року за № 231/767;
абзаців сьомих підпунктів 3.4.1, 3.4.6 пункту 3.4 Ліцензійних умов щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів об’єктів водопостачання та об'єктів з очищення стічних вод відповідно до вимог законодавства;
абзацу першого підпункту 3.5.2 пункту 3.5 Ліцензійних умов щодо дотримання вимог, установлених Комісією, щодо провадження господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;
пункту 3.7 Ліцензійних умов щодо забезпечення цільового використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
2. Вилучити зі структури тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» невикористані грошові кошти на виконання заходів Інвестиційної програми 2016 року в сумі 3 010,6 тис. грн (без ПДВ), у тому числі інвестиційні заходи з водопостачання на суму 3 010,6 тис. грн (без ПДВ) при найближчому перегляді тарифів.
3. Зобов’язати КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «АУЛЬСЬКИЙ ВОДОВІД» забезпечити в термін до 30 червня 2018 року:
провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю згідно із Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення»;
наявність у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства;
наявність встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг.
Голова НКРЕКП Д.Вовк