Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
День оприлюднення на офіційному веб-сайті Регулятора: 25.07.2024
Постанова
від 24 липня 2024 р. № 1360
Київ
Про застосування санкцій до ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКРЕКП від 31 травня 2023 року № 983

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

ПОСТАНОВА

24.07.2024 № 1360 

Про застосування санкцій до ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, здійснення заходів державного регулювання та внесення змін до постанови НКРЕКП від 31 травня 2023 року № 983

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 24 липня 2024 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта планової перевірки від 24 червня 2024 року № 243, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 22 листопада 2023 року № 2202, постанови НКРЕКП від 04 червня 2024 року № 1081 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО», посвідчень на проведення планової перевірки від 20 травня 2024 року № 243, від 05 червня 2024 року № 264 та від 05 червня 2024 року № 265, установлено, що ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1470 (далі – Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), та не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

пункт 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

підпункт 6 у частині сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються НКРЕКП,

підпункт 7 у частині надання достовірних документів (їх копії) та інформації (дані, відомості, звітність), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо),

підпункт 13 у частині обов’язку ліцензіата виконувати умови укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії,

підпункт 24 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,

підпункт 46 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (у редакції, що діяла до 25 квітня 2024 року) (далі – Порядок розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу), та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,

підпункт 48 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування,

підпункт 60 (у редакції, що діяла до 10 січня 2024 року) у частині своєчасної та в повному обсязі сплати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії;

абзацу 5 пункту 11.5.12 глави ХІ Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі – Кодекс систем розподілу), у частині припинення електроживлення споживача електричної енергії протягом 10 робочих днів з дати отримання звернення від електропостачальника;

пункту 2.3.12 глави 2.2 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі – Правила роздрібного ринку електричної енергії), у частині складення акта про порушення ПРРЕЕ, із зазначенням в ньому зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом;

пункту 3.2 Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами, затверджених постановою НКРЕКП від 12 червня 2018 року № 373 (далі – Мінімальні вимоги до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами), у частині розгляду питань щодо якості електричної енергії, порушених у зверненнях/скаргах/претензіях, у порядку, визначеному главою 13.2 розділу XIII Кодексу систем розподілу (за умови ідентифікації споживача);

Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:

пункту 2.8 глави 2, у частині формування ІП відповідно до розділів, визначених цим Порядком, із зазначенням обсягу фінансування по кожному з розділів (без урахування податку на додану вартість). ІП має містити:

1) інформацію про прогнозний загальний техніко-економічний стан оператора системи розподілу на дату закінчення чинної ІП з урахуванням виконання її заходів;

2) загальний перелік заходів по кожному розділу ІП, запланованих на прогнозний період;

3) детальний перелік заходів ІП, запланованих до виконання на прогнозний період, з урахуванням наскрізної пріоритезації заходів у межах розділів ІП, з розбивкою на етапи (квартали) з фінансуванням відповідно до планових квартальних обсягів надходжень коштів. При визначенні пріоритезації заходів необхідно враховувати те, що пріоритетнішим є захід, виконання якого є важливішим та/або має більший вплив на забезпечення підвищення рівня надійності, безпеки, економічності, зниження технологічних витрат електричної енергії та поліпшення якості надання послуг з розподілу електричної енергії, та не враховувати заходи зі створення трансформаторної потужності для реалізації стандартних приєднань, що включаються до ІП без зазначення конкретного місця встановлення (згідно з типовими проєктами, блочно за відповідними потужностями з урахуванням статистичних даних тощо);

4) пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності виконання заходів по кожному розділу ІП;

5) джерела фінансування ІП;

6) прогноз оператора системи розподілу щодо зниження технологічних витрат та втрат електричної енергії за результатами реалізації ІП,

пункту 3.11 глави 3 у частині звернення до Регулятора з пропозицією щодо внесення змін до схвалених ПРСР/ІП, оформлених та обґрунтованих відповідно до вимог цього Порядку, при виникненні потреби у виконанні робіт у зв'язку з особливими обставинами, яких оператор системи розподілу не міг передбачити, у тому числі робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, протягом місяця за підсумками першого та другого кварталу та/або не пізніше 30 вересня прогнозного періоду,

пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів.

Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 29 вересня 2023 року № 1800, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:


1. Застерегти ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) щодо недопущення надалі порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

підпункту 6 у частині сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються НКРЕКП,

підпункту 7 у частині надання достовірних документів (їх копій) та інформації (даних, відомостей, звітності), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо),

підпункту 13 у частині обов’язку ліцензіата виконувати умови укладених договорів, які є обов’язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії,

підпункту 24 у частині здійснення компенсації та/або відшкодування збитків користувачу системи та/або споживачу у разі недотримання ліцензіатом показників якості послуг з розподілу електричної енергії, визначених НКРЕКП та договором про надання послуг з розподілу,

підпункту 46 у частині розроблення інвестиційної програми відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу та подання її на схвалення НКРЕКП не пізніше 30 вересня року, що передує прогнозному періоду,

підпункту 48 у частині виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих згідно зі схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою етапів, обсягів робіт, джерел та обсягів фінансування,

підпункту 60 (у редакції, що діяла до 10 січня 2024 року) у частині своєчасної та в повному обсязі сплати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії;

абзацу 5 пункту 11.5.12 глави ХІ Кодексу систем розподілу у частині припинення електроживлення споживача електричної енергії протягом 10 робочих днів з дати отримання звернення від електропостачальника;

пункту 2.3.12 глави 2.2 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, у частині складення акта про порушення ПРРЕЕ, із зазначенням в ньому зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом;

Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, а саме:

пункту 2.8 глави 2, у частині формування ІП відповідно до розділів, визначених цим Порядком, із зазначенням обсягу фінансування по кожному з розділів (без урахування податку на додану вартість). ІП має містити:

1) інформацію про прогнозний загальний техніко-економічний стан оператора системи розподілу на дату закінчення чинної ІП з урахуванням виконання її заходів;

2) загальний перелік заходів по кожному розділу ІП, запланованих на прогнозний період;

3) детальний перелік заходів ІП, запланованих до виконання на прогнозний період, з урахуванням наскрізної пріоритезації заходів у межах розділів ІП, з розбивкою на етапи (квартали) з фінансуванням відповідно до планових квартальних обсягів надходжень коштів. При визначенні пріоритезації заходів необхідно враховувати те, що пріоритетнішим є захід, виконання якого є важливішим та/або має більший вплив на забезпечення підвищення рівня надійності, безпеки, економічності, зниження технологічних витрат електричної енергії та поліпшення якості надання послуг з розподілу електричної енергії, та не враховувати заходи зі створення трансформаторної потужності для реалізації стандартних приєднань, що включаються до ІП без зазначення конкретного місця встановлення (згідно з типовими проєктами, блочно за відповідними потужностями з урахуванням статистичних даних тощо);

4) пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності виконання заходів по кожному розділу ІП;

5) джерела фінансування ІП;

6) прогноз оператора системи розподілу щодо зниження технологічних витрат та втрат електричної енергії за результатами реалізації ІП,

пункту 3.11 глави 3 у частині звернення до Регулятора з пропозицією щодо внесення змін до схвалених ПРСР/ІП, оформлених та обґрунтованих відповідно до вимог цього Порядку, при виникненні потреби у виконанні робіт у зв'язку з особливими обставинами, яких оператор системи розподілу не міг передбачити, у тому числі робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, протягом місяця за підсумками першого та другого кварталу та/або не пізніше 30 вересня прогнозного періоду,

пункту 4.3 глави 4 у частині забезпечення першочергового фінансування заходів з будівництва, технічного переоснащення і реконструкції електричних мереж та обладнання, заходів з виконання Плану заходів щодо забезпечення достовірності даних для здійснення моніторингу якості послуг і заходів зі зниження та/або недопущення понаднормативних витрат електричної енергії з обов'язковим урахуванням пріоритезації заходів.

2. Накласти штраф у розмірі 126 565 (сто двадцять шість тисяч п’ятсот шістдесят п’ять) гривень на ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме пункту 3.2 Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами у частині розгляду питань щодо якості електричної енергії, порушених у зверненнях/скаргах/претензіях, у порядку, визначеному главою 13.2 розділу XIII Кодексу систем розподілу (за умови ідентифікації споживача).

Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

3. Прийняти до відома загальну суму коштів 13 848,07 тис. грн (без ПДВ) по одному частково профінансованому та освоєному станом на 31 грудня
2023 року заходу схваленої Інвестиційної програми ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» на 2023 рік.

4. Відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов’язати ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05424874):

1) відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04 вересня 2018 року № 955 (далі – Порядок розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу), звернутися до НКРЕКП з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2025 рік статті «Додатково отриманий дохід за результатом діяльності у 2022 – 2023 роках» без додаткових джерел фінансування на загальну суму 18 506,24 тис. грн (без ПДВ), яка включає:

суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2022 році коштів (визначену за результатами планової перевірки дотримання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» вимог ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії за 2023 рік, за результатами якої складено Акт від 24 червня 2024 року № 243) у розмірі 3,05 тис. грн (без ПДВ);

суму зекономлених при виконанні інвестиційної програми у 2023 році коштів у розмірі 1 716,61 тис. грн (без ПДВ);

50 % суми додатково отриманого у 2023 році доходу від надання в оренду/суборенду основних засобів (активів), які належать до основної діяльності у розмірі 1 880,41 тис. грн (без ПДВ);

50 % суми додатково отриманого доходу у 2023 році від плати за доступ до елементів інфраструктури об'єктів електроенергетики у розмірі 13 467,28 тис. грн (без ПДВ);

100 % доходу, отриманого від реалізації товарно-матеріальних цінностей, що були у використанні, у тому числі металобрухту, від діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році у розмірі 1 438,89 тис. грн (без ПДВ);

2) у строк до 02 вересня 2024 року надати до НКРЕКП в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) уточнені за результатами перевірки реєстри, у яких виявленні розбіжності під час проведення планової перевірки.

3) у строк до 01 вересня 2024 року звернутися до НКРЕКП відповідно до вимог Порядку розроблення та подання на схвалення планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу з пропозицією щодо включення до Інвестиційної програми на 2024 рік довиконання заходу, зазначеного у пункті 3, на загальну суму 3 945,33 тис. грн (без ПДВ) у фізичних обсягах, що залишились недовиконаними, за рахунок джерел фінансування Інвестиційної програми на 2024 рік.

5. За результатами здійснення заходу державного контролю в частині перевірки стану виконання у 2024 році заходів схваленої Інвестиційної програми ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» на 2023 рік уточнити підсумкову суму надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО».

6. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:

1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2025 рік шляхом їх зміни в бік збільшення на загальну суму 429 125,98 тис. грн (без ПДВ), врахувавши:

суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2023 році в розмірі 402 526,35 тис. грн (без ПДВ);

суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» 2023 рік, у розмірі 26 601,87 тис. грн (без ПДВ);

суму необ'єктивного перевищення вартості заходів інвестиційної програми у двократному розмірі за результатами діяльності 2023 року у розмірі 2,24 тис. грн (без ПДВ);

2) у разі неврахування ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» в Інвестиційній програмі на 2025 рік суми додатково отриманого доходу за результатами діяльності 2022 – 2023 років, зазначеної у підпункті 1 пункту 4 цієї постанови, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 18 506,24 тис. грн (без ПДВ);

3) у разі неврахування ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» в Інвестиційній програмі на 2024 рік заходу, зазначеного у підпункті 3 пункту 4, при найближчому перегляді тарифів підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 13 848,07 тис. грн (без ПДВ).

7. Підпункт 1 пункту 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 травня 2023 року № 983 «Про накладення штрафу на ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» викласти у такій редакції:

«1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2024 та 2025 роки шляхом їх зміни у бік збільшення на суму 188 849,99 тис. грн (без ПДВ), урахувавши:

на 2024 рік:

суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2021 році в розмірі 53 118,64 тис. грн (без ПДВ);

суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2022 році в розмірі 94 614,34 тис. грн (без ПДВ);

суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за 2021 рік, у розмірі 21 469,57 тис. грн (без ПДВ);

суму дефіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов’язаних з наданням послуг з приєднання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» за 2022 рік, у розмірі 12 239,24 тис. грн (без ПДВ);

витрати, що були понесені ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» у 2022 році внаслідок військової агресії російської федерації проти України у розмірі 10 318,40 тис. грн;

на 2025 рік:

від’ємну суму коригування підсумкової суми недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2022 році (визначену за результатами планової перевірки дотримання ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» вимог ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії за 2023 рік, за результатами якої складено Акт від 24 червня 2024 року № 243), у розмірі 2 910,20 тис. грн (без ПДВ);».

Голова НКРЕКП                     Валерій ТАРАСЮК

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux